بی خطر سازی زباله  هاي پزشكي همیشه یکی از دغدغه های اصلی بیمارستان ها بوده است.

عمليات بی خطر سازی زباله های عفونی مي بايست در همان بیمارستان ها و مراکز درمانی صورت گرفته و قبل از وارد شدن در طبیعت و … اقدامات لازم صورت گیرد. زباله های بیمارستانی بسیار خطرناک بوده و باید به شکل صحیحی بي خطر و دفع گردند. دستگاه امحاء زباله، جهت بی خطر نمودن زباله هاي عفوني بیمارستانی مورد استفاده قرار می گیرد و بیشتر تحت عنوان اتوکلاو امحاء شناخته می شود. این دستگاه ها کار آمد ترین دستگاه بی خطر زباله ساز عفونی در دنیا هستند که در ظرفیت های مختلف طراحی و اجرا می شوند.

دستگاه امحاء زباله قبلي در بیمارستان مردم، از نوع امحاء به روش شیمیایی بود که جوابگوی زباله‌های عفونی بیمارستان نبود، و با توجه به تزريق مواد شيميايي جهت بيخطر سازي پسماندهاي عفوني طبق استانداردهاي زيست محيطي مي بايست روش جديد جايگزين شود . که این مشکل با نصب و راه اندازی يك دستگاه امحاء از نوع اتوکلاو با ظرفیت 600 لیتر ( بارگيري و بي خطر سازي 70 كيلوگرم پسماند عفوني در هر سيكل كاري، با قابليت اتصال به بخار مركزي ، داراي چمبر استيل با روكش تفلون نسوز، داراي نمايشگر لمسي با قابليت ثبت اطلاعات عملكرد توسط پرينتر و فلش مموري و …) در اين مركز درماني  برطرف گرديد. در این دستگاه زباله های عفونی در داخل محفظه استیل با روكش تفلون قرار گرفته و از ترکیب بخار آب ، فشار خلا و دما برای استریل و بی خطر سازی زباله عفونی استفاده می شود . همچنين از خردكن دستگاه قبلي نيز جهت خرد كردن و بيخطر سازي پسماندهاي تيز و برنده مركز استفاده مي شود.

به اين ترتيب تمامی زباله‌های عفونی و تيز و برنده بيمارستان مردم ، قبل از فرستادن به سایت دفن زباله، بيخطر گرديده و به صورت وکیوم به شهرداری برای دفن، تحویل می‌شود.